Fast food a polotovary způsobují rychlé přibírání tuku a zhoršují zdravotní stav

Britský lékař Chris van Tulleken (42 let) se rozhodl ukázat, co s naším tělem dělá fast food a ultra zpracované potraviny.

Provedl experiment, ve kterém po dobu 28 dní tvořily jeho stravu z 80% jen polotovary a rychlá jídla, jedl tedy to, co v dnešní době konzumuje většina lidí – mraženou pizzu, smažená kuřata, rybí prsty, bagety, cereálie a jídla připravená k mikrovlnnému ohřevu.  Před začátkem experimentu si nechal zhodnotit zdravotní stav, jeho kolegyně Dr. Rachel Batterhamová provedla rozbory krve, zvážila ho a udělala magnetickou rezonanci mozku. Experiment začínal jako zdravý člověk, během experimentu přibral 6,5 kg, z toho 3 kg tvořil tuk a zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech. Kromě toho se zhoršila kvalita jeho spánku, projevovaly se u něj neurologické poruchy a poruchy libida. Již po několika dnech došlo ke zvýšení hladiny hormonu ghrelinu, což je hormon, který způsobuje pocity hladu. Kromě toho ho začala trápit zácpa, hemeroidy a pálení žáhy a pocity úzkosti. Magnetická rezonance ukázala, že u něj došlo k neurologickému posílení spojení mezi centrem odměn a oblastmi, které řídí automatické chování. To ho nutilo jíst, i když nebyl hladový a v podstatě ani jíst nechtěl. Posílení těchto center lze pozorovat například i u alkoholiků nebo drogově závislých.  Celý experiment, který se stal nyní podkladem pro odbornou studii, je možné shlédnout v novém dokumentárním pořadu BBC „What Are We Feeding Our Kids?“. Je potvrzeno, že vliv fast foodu, ultrazpracovaných potravin a polotovarů je u dětí ještě markantnější než u dospělých.

Nejnovější příspěvky

Proč v zimě suplementovat vitamín D

Kalendář se nám přehoupl do zimního času, který je provázený nedostatkem slunečního záření. To ovlivňuje nejen naši psychiku, ale i efektivitu výroby slunečního vitamínu, vitamínu

Read More »