Kysané zelí se může díky svému složení bez váhání zařadit mezi superpotraviny, tj potraviny, které dodají vašemu tělu velké množství prospěšných látek najednou. Není proto divu, že doprovázelo i Kryštofa Kolumba a Jamese Cooka na jejich objevitelských výpravách. Díky jeho dostupnosti a ceně si jej může dovolit úplně každý. V tomto článku se dozvíte, jak kysané zelí působí na vaše zdraví a získáte návod, jak si jej sami jednoduše doma připravit.
Jak vzniká kysané zelí?
Kysané zelí se vyrábí z hlávkového zelí procesem zvaným fermentace. Fermentace neboli kvašení bez přístupu kyslíku je přirozený proces, kdy bakterie a kvasinky, které se na zelí přirozeně vyskytují, zkvasí sacharidy obsažené v zelí a přemění je na velké množství prospěšných látek. Kromě toho vytvoří prostředí, ve kterém se rozmnoží probiotické bakterie, které jsou nezbytné pro zdraví našich střev. Fermentace je proces je starý tisíce let, kysané zelí jedli lidé odnepaměti, proto je to potravina, která je pro naše tělo velice vhodná.
Proč je zdravé?
Kysané zelí obsahuje velice mnoho prospěšných živin a velmi málo energie. Obsahuje vitamíny C, K2, B6, kyselinu listovou a mnoho minerálních látek, například sodík, železo, mangan, měď a draslík. Je velmi dobře stravitelné, protože obsahuje probiotické bakterie, které spolu s enzymy vyprodukovanými během kvašení, zlepšují schopnost střev vstřebávat živiny a působí blahodárně na zažívací trakt.
Jak působí na zažívání?
Nepasterované kysané zelí obsahuje velké množství různých kmenů probiotických bakterií, které udržují naše střeva zdravá a zlepšují vstřebávání živin. Probiotika snižují také nadýmání, působí proti zácpě a pomáhají zlepšovat symptomy doprovázející zánět střev. Jeden gram kysaného zelí může obsahovat až miliardu prospěšných bakterií.
Jak ovlivňuje imunitu?
Díky vysokému obsahu probiotických kmenů a živin dokáže zlepšit váš imunitní systém. Zdravé střevo osídlené správnými bakteriemi zajišťuje, aby do vašeho krevního oběhu nepronikaly nežádoucí látky, které narušují imunitu. Probiotika spolu s vysokým obsahem vitamínu C a železa podporují produkci přirozených protilátek.
Jak působí na hubnutí?
Kysané zelí obsahuje velice málo kalorií, ve 100 g je jen 20 kcal (80 kJ), a díky vysokému obsahu vlákniny (4 g ve 100 g zelí) vám zaručí delší pocit nasycení. Dobrá činnost střev zajistí správné vstřebávání živin. Podle posledních studií se navíc zdá, že probiotické potraviny můžou napomáhat i odbourávání tuku.
Jaké zelí si kupovat?
Stejně jako u všech potravin, vybírejte přirozenou a neupravenou variantu. Dobré kysané zelí má mít na etiketě jen tři složky: zelí, sůl a kmín. Nekupujte pasterované kysané zelí, protože proces pasterace zabíjí probiotické bakterie. Podívejte se, zda nemá zelí přidané konzervační látky, ty ovlivňují životaschopnost bakterií. Vybírejte zelí bez přídavku cukru, ten zvyšuje jeho kalorickou hodnotu. Ideálně si vyrobte své kysané zelí doma.